ROWEROWY GDAŃSK
wtorek, 10 grudnia 2024

Ruch rowerowy w Gdańsku nadal rośnie!

Najnowsze badania natężenia ruchu rowerowego wykazały, że znów znacząco zwiększyła się liczba rowerzystów poruszających się po Gdańsku. W ciągu ostatniego roku ruch rowerowy wzrósł o 12 proc.

Najnowsze badania natężenia ruchu rowerowego wykazały, że znów znacząco zwiększyła się liczba rowerzystów poruszających się po Gdańsku. W ciągu ostatniego roku ruch rowerowy wzrósł o 12 proc. Głównymi arteriami rowerowymi miasta codziennie przemieszczają się tysiące rowerzystów.

Sześć i pół tysiąca rowerzystów na al. Zwycięstwa, ponad dziesięć tysięcy w pasie nadmorskim - to dobowe rekordy zanotowane w trakcie pomiarów natężenia ruchu rowerowego. Pomiarów dokonują na bieżąco liczniki rowerowe i pętle indukcyjne. Ostatnio wykonane zostały również coroczne pomiary „manualne” koordynowane przez Biuro Rozwoju Gdańska.

- Z zebranych danych wynika, że rowerzystów przybywa w Gdańsku w lawinowym tempie. Ale co ważne - badania wykazały, że rower służy nie tylko rekreacji, ale przede wszystkim pełni rolę komunikacyjną, jest wykorzystywany do codziennego poruszania się po mieście - np. w drodze do szkoły i pracy - podsumowuje badania Piotr Bąkiewicz z BRG.

Rowerzystów przybywa, bo - jak tłumaczy Grzegorz Krajewski z Referatu Mobilności Aktywnej gdańskiego magistratu – stawiamy na infrastrukturę i nie zapominamy o kampaniach promocyjnych. Możemy się pochwalić funkcjonalną i coraz gęstszą siecią tras rowerowych w mieście, która obecnie liczy łącznie 466 km. Znacznie zwiększyła się też w ostatnich latach liczba parkingów rowerowych. W lipcu 2014 roku ukaże się kolejna, zaktualizowana edycja papierowej mapy rowerowej Gdańska. Będzie jeszcze dokładniejsza niż poprzednio, nowością będzie też propozycja „pętli rekreacyjnych”, czyli opisanych tras, którymi będzie można poruszać się rekreacyjnie - np. między zbiornikami retencyjnymi na Gdańsku Południe, siłowniami „pod chmurką”, po Lasach Oliwskich, czy na Wyspie Sobieszewskiej.

- Do wzrostu liczby rowerzystów przyczyniają się też tzw. „projekty miękkie”, zazwyczaj realizowane w ramach projektów unijnych. Dwie ostatnie kampanie - „Rowerowy Maj” i „Rowerem do pracy” zaskoczyły nas odzewem. Takich wyników mogą pozazdrościć nam najbardziej rowerowe miasta w całej Europie - podsumowuje Maciej Lisicki, zastępca prezydenta Gdańska.

Pobierz wyniki pomiarów ruchu rowerowego za lata 2011-2014.