Poranek z owocowymi niespodziankami, promocyjne ceny biletów do ZOO, Piknik Mobilności na ulicy Stągiewnej oraz Międzynarodowy Dzień bez Samochodu to atrakcje zaplanowane w Gdańsku z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w dniach od 16 do 22 września.
Tak zwany Mobility Week to inicjatywa Komisji Europejskiej zachęcająca mieszkańców do zmiany niezdrowych przyzwyczajeń i wybrania ekologicznych sposobów poruszania się po mieście m.in.: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej.
Takie zachowania promujemy w Gdańsku przez cały rok, a w Europejskim Tygodniu Zrównoważonej Mobilności zaplanowaliśmy dodatkowe promocje i atrakcje.
16 września w godz. od 06:30 do 08:30 w kilku lokalizacjach na rowerzystów oraz pasażerów komunikacji miejskiej czekać będą niespodzianki.
17 września w sobotę osoby, które przyjadą rowerem do ZOO w Oliwie będą mogły kupić bilety wstępu za ułamek regularnej ceny (10 zł – normalny, 5 zł – ulgowy). O godzinie 13:00 przy ZOO odbędzie się także pokaz dla dzieci, dzięki któremu dowiedzą się, jak obcować ze zwierzętami. Zajęcia poprowadzi Straż Miejska w Gdańsku wraz z przeszkolonym do tego celu labradorem.
Z kolei 18 września w niedzielę, od południa do godziny 17:00 zapraszamy wszystkich na Piknik Mobilności na ulicę Stągiewną.
Podczas pikniku odbędą się m.in. pokazy akrobatyki rowerowej. Będzie też można uczestniczyć w akademii bezpiecznej jazdy, aby poczuć się pewniej na rowerze oraz nauczyć się go serwisować.
W południe przewodnik Aleksander Masłowski oprowadzi odwiedzających po Wyspie Spichrzów i jej najbliższym otoczeniu, opowiadając historię gdańskiej komunikacji i transportu, z uwzględnieniem tras, środków i urządzeń im służących.
Dzieci zbudują bezpieczne miasto na specjalnej makiecie oraz skorzystają z rowerków biegowych w strefie Moje Pierwsze 2 Kółka. Jest to także nazwa kampanii edukacyjnej wprowadzającej najmłodsze dzieci w rowerowy świat poprzez jazdę na rowerkach biegowych tzw. „biegusach”. Dzięki niej rodzice dowiedzą się, czy już czas na zakup „biegusa” a zaawansowani spróbują swych sił wśród rówieśników na torze przeszkód, ucząc się w ten sposób rywalizacji ale również współdziałania.
Na dorosłych i dzieci czekają też rowery nietypowe z możliwością przejażdżki oraz rowery stacjonarne z blenderami do przygotowywania owocowych koktajli.
Edukatorzy Eduparku poprzez eksperymenty ukażą szkodliwość CO2, a Zarząd Transportu Miejskiego, Komenda Miejska Policji i Straż Miejska w Gdańsku poprowadzą tematyczne konkursy. Z przedstawicielami Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej porozmawiać będzie można o planowanej przebudowie Podwala Przedmiejskiego.
W inicjatywę włączą się także przedsiębiorcy oferując promocje w swoich lokalach przy ul. Stągiewnej.
Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności w Gdańsku zakończy Dzień bez Samochodu. Kierowcy, którzy 22 września zostawią samochody w domach, będą mogli za darmo podróżować komunikacją miejską po okazaniu dowodu rejestracyjnego.
Program Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
16.09 (godz. 06:30 – 08:30) – Poranek Niespodzianek
17.09 (godz.: 9:00 – 19:00) – Rowerem do ZOO (osoby, które przyjadą do ZOO na rowerach nabędą bilety w promocyjnej cenie: 10zł - normalny, 5zł - ulgowy)
18.09 (godz. 12:00 – 17:00) – Piknik Mobilności, ul. Stągiewna
22.09 – Międzynarodowy Dzień bez Samochodu (darmowe bilety komunikacji miejskiej po okazaniu dowodu rejestracyjnego samochodu)
Program Pikniku Mobilności
Czas trwania: 12:00 - 17:00
12:00 – otwarcie imprezy, pokaz akrobatyki rowerowej
12:00 – 17:00 – atrakcje na stoiskach:
- Saturator GIWK z darmowymi napojami
- strefa MP2K – Moje Pierwsze 2 Kółka (Polska Unia Mobilności Aktywnej) z rowerkami biegowymi
- 6 rowerów stacjonarnych z blenderami do przygotowywania koktajli (za darmo)
- akademia bezpiecznej jazdy i warsztaty z samodzielnego serwisowania rowerów
- Zarząd Dróg i Zieleni z makietą "Bezpieczne Miasto Dzieci
- Stanowisko 11 rowerów nietypowych z możliwością przejażdżki
- Straż Miejska w Gdańsku
- Komenda Miejska Policji
- Zarząd Transportu Miejskiego
- EduPark ze stanowiskiem poświęconym szkodliwości CO2
- FRAG – z planszami poświęconymi przebudowie Podwala Przedmiejskiego
12:00 – 13:30 – historyczny spacer z przewodnikiem Aleksandrem Masłowskim po Stągiewnej i jej najbliższym otoczeniu
16:30 – 17:00 – pokaz akrobatyki rowerowej