Ponad 300 uczestników zgromadził III Kongres Mobilności Aktywnej, który odbył się w Gdańsku, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w dniach 6-7 września. Tegoroczną edycję kongresu zorganizowaną przez Miasto Gdańsk oraz Polską Unię Mobilności Aktywnej (PUMA) dofinansowano ze środków europejskiego projektu Central MeetBike w ramach programu Central Europe.
III Kongres Mobilności Aktywnej zgromadził ponad 300 uczestników |
Kongres odbywa się rokrocznie i stanowi platformę wymiany nowych idei i dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego transportu. To największa impreza o takim charakterze w Polsce.
W dwudniowym programie Kongresu znalazły się prezentacje prelegentów z całej Europy, w tym kilka wystąpień z tegorocznego Światowego Kongresu Rowerowego Velocity Global w Vancouver. Zaproszenie przyjął m.in. wiceburmistrz Monachium Hep Monatzeder, który przedstawił efekty kampanii Monachium - rowerowa stolica Niemiec. Z kolei dr Paul Marcel Kurpershoek, Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce opowiedział o zmianach podejścia do transportu, które uczyniły z Holandii kraj przyjazny rowerzystom. Gdańszczanin, dr Piotr Kuropatwiński, Wiceprezydent Europejskiej Federacji Cyklistów, mówił o wyzwaniach polityki rowerowej w miastach zorientowanych na ruch samochodowy. Natomiast Philip Darnton z Rowerowego Stowarzyszenia Wielkiej Brytanii przedstawił rezultaty programu Cycling England o wartości 250 mln funtów.
Uczestnicy odbyli także przejazd rowerowy po Gdańsku, zapoznając się przy tym z systemem rowerów służbowych Urzędu Miejskiego oraz z rozwiązaniami wprowadzonymi w rowerowym Śródmieściu Gdańska (strefa tempo 30, strefa skrzyżowań równorzędnych, jazda pod prąd i strefy pieszo-rowerowe). W ramach Kongresu przyznano także nagrody dla „Pracodawcy Przyjaznego Mobilności Aktywnej”, którym został gdański oddział PGNiG oraz w konkursie na opis najbardziej absurdalnego przejazdu samochodem.
Całość programu oraz wystąpienia wszystkich prelegentów dostępne są na stronie internetowej Kongresu: www.kongresmobilnosci.pl .
MS