ROWEROWY GDAŃSK
niedziela, 23 czerwca 2024

"Zeroemisyjna mobilność dla każdego", jako temat przewodni Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2020

Zbliżają się obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT), tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednie odbędzie się w dniach 16-22 września.

 

ETZT logo 2020
ETZT logo 2020
 www.rowerowygdansk.pl

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest organizowany każdego roku w połowie września. Celem działań jest promocja ekologicznych form mobilności, takich jak: rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny czyli łączenie różnych gałęzi transportu.

Czym jest ETZT?
Kampania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu skupia się głównie na:

  • zachęceniu jak największej liczby osób do używania alternatywnych form transportu (komunikacja publiczna, piesza lub rowerowa);
  • zwiększeniu świadomości oraz informowaniu o negatywnych konsekwencjach tradycyjnego transportu spalinowego;
  • stworzeniu miasta bardziej przyjaznego mieszkańcom.

Pomysł wprowadziła w życie Komisja Europejska w 2002 roku i już na początku przyciągnęła ponad 400 samorządów z 23 europejskich krajów. W kolejnych latach do akcji dołączyły państwa spoza Starego Kontynentu takie jak Rosja, Korea Południowa, Wenezuela czy Wietnam. Polska jest uczestnikiem od samego początku jej istnienia.

Przez cały tydzień samorządy będą zachęcać mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń transportowych i poprawy jakości życia. W zeszłym roku akcja upłynęła pod hasłem „ Chodź z nami”. Tegoroczny temat to „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”.

To już kolejny rok, w którym Miasto Gdańsk organizuje Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Od 16 do 22 września br. odbędzie się szereg imprez poświęconych idei zrównoważonego transportu. Atrakcje kulturalne i Dzień bez samochodu, to tylko część propozycji, jakie miasto przygotowało dla mieszkańców.

Co będzie się działo?

Zarząd Transportu Miejskiego, z okazji tygodnia wypuści już po raz trzeci limitowane bilety okolicznościowe z grafiką ETZT. Bilety będą sprzedawane we wszystkich punktach sprzedaży ZTM od 16 września do wyczerpania zapasów.

 

Bilet ZTM 80 mm druk w Gdańsku rok 2020 rewers ETZT.PNG
Bilet ZTM Gdańsk ETZT 2020
www.rowerowygdansk.pl

Na tych, którzy 19 września wybiorą ekologiczny sposób przybycia do Narodowego Muzeum Morskiego na zwiedzanie Spichlerzy bądź muzeum – statku „Sołdek” oraz zdecydują się uczestniczyć w corocznym wydarzeniu Europejskich Dni Dziedzictwa 2020, czekają nagrody do odebrania w kasie Spichlerzy, a przez cały okres od 16 do 30 września za dojazd rowerem do Twierdzy Wisłoujście i Wartowni nr 1 będzie możliwość zwiedzenia tych obiektów kupując bilet ulgowy.

Tradycyjnie zapraszamy do celebrowania Dnia bez Samochodu 22 września. Wybierzmy rower lub komunikację miejską zamiast auta. W ten dzień, za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu, właściciel lub współwłaściciel pojedzie za darmo.

Dodatkowo, wyjątkowo w tym roku, ETZT pokrywa się ze startem VIII edycji gry miejskiej „Rowerem do pracy i szkoły - Kręć kilometry dla Gdańska” , która już kolejny sezon będzie promować pozostawienie samochodu pod domem i motywować mieszkańców do przemieszczania się po mieście na rowerze, hulajnodze, rolkach lub deskorolce,  w mniej sprzyjającym pogodowo okresie jesiennym, co ostatecznie znacząco przyczyni się do redukcji CO2, o czym przekonaliśmy się w poprzednich latach.

 

Gra ref. prasowy
Kręć kilometry dla Gdańska 2020 
www.rowerowygdansk.pl

Akcja zachęca mieszkańców do regularnej jazdy na rowerze do pracy lub szkoły. Zabawa polega na "wykręcaniu" punktów w terminie 14 września - 13 listopada, za które następnie można zdobyć atrakcyjne nagrody. Wystarczy jedynie pobrać aplikację "Activy", dołączyć do drużyny firmowej, szkolnej, uczelnianej lub dzielnicowej i kręcić kilometry dla Gdańska. Założenia gry idealnie wpisują się w temat przewodni Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu – „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”.

Plakat główny ETZT2020
Plakat główny ETZT2020
www.rowerowygdansk.pl

 

Partnerami tygodnia są: Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Zarząd Transportu Miejskiego 
Patroni medialni: trojmiasto.pl, RMF Maxxx

Więcej: informacji:
www.ztm.gda.pl
www.gdansk.pl