ROWEROWY GDAŃSK
wtorek, 10 grudnia 2024

Znamy wyniki Rowerowego Maja 2018!

30 miast, ponad 128 tys. aktywnych uczestników, przeszło 3,1 mln dojazdów oraz 539 szkół i przedszkoli. Tak po krótce w liczbach przedstawia się Rowerowy Maj 2018.

30 miast, ponad 128 tys. aktywnych uczestników, blisko 3,1 mln dojazdów oraz 539 szkół i przedszkoli. Tak po krótce w liczbach przedstawia się Rowerowy Maj 2018. Od dziś znamy też zwycięskie szkoły i przedszkola w poszczególnych miastach oraz najbardziej aktywne klasy i grupy przedszkolne.

dziewcznyka

W samym Gdańsku blisko 32 tys. dzieci ze 144 placówek przynajmniej raz dojechało do szkoły lub przedszkola na rowerze, hulajnodze czy rolkach. W sumie, dzieci i pracownicy odbyli ponad 846 tys. aktywnych dojazdów, a rowerowa frekwencja (odsetek aktywnych dojazdów) wyniosła w Gdańsku 63 proc.
- Zmieniają się komunikacyjne przyzwyczajenia mieszkańców Gdańska i coraz częściej wybierają rower. A zmiana zaczyna się od młodego pokolenia, które aktywnie korzysta z rowerów. Świadczą o tym statystyki podsumowujące udział uczniów w Rowerowym Maju, jak i codzienne obserwacje. Przykładem tego są również moi synowie, którzy wybierają ten środek transportu – zauważa Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej.

Projekt Made in Gdańsk, który ogarnął całą Polskę 
To już piąta edycja kampanii społecznej Rowerowy Maj. Pierwsza odbyła się w 2014 roku w Gdańsku i z roku na rok angażuje coraz większą liczbę dzieci, placówek i miejscowości. W ubiegłym roku kampanię według gdańskiego pomysłu realizowało 20 polskich miast, a w bieżącym już 30. Zdarzyły się nawet zapytania zainteresowanych miast z zagranicy.

- Niezmiernie cieszą nas nie tylko kolejne pobite rekordy i rosnąca popularność Rowerowego Maja, ale również fakt, że od tego roku mamy ułatwienie w postaci strony internetowej i platformy obsługi kampanii, które okazały się strzałem w dziesiątkę. Optymalizują organizację kampanii na każdym poziomie. Dzięki temu już dziś znamy wyniki Rowerowego Maja w Gdańsku oraz te ogólnopolskie – wyjaśnia Monika Evini, krajowa koordynatorka Rowerowego Maja.

W ubiegłym roku, dzięki konieczności opracowania danych w arkuszach kalkulacyjnych, na oficjalne wyniki majowej kampanii czekaliśmy do 10 czerwca, kiedy to odbył się Rodzinny Piknik Rowerowy. Tym razem, dzięki platformie internetowej do obsługi kampanii, wyniki znamy już nazajutrz, po zakończeniu rywalizacji.

Najlepsza mała szkoła
Najbardziej rowerową szkołą w Gdańsku, w kategorii szkół małych została SP 62 w dzielnicy Krakowiec Górki Zachodnie z frekwencją na poziomie 82,3 proc.
- Wygraliśmy już po raz drugi, a w Rowerowym Maju uczestniczymy po raz piąty. Nowy system informatyczny jest bardzo czytelny i ułatwia nam pracę. Kiedy prowadziliśmy dzienniki papierowe lub w excelu, było trudniej – opowiada Sylwia Majewska, koordynatorka Rowerowego Maja w SP 62 i nauczycielka informatyki. - Nagroda główna dla szkół bardzo nas motywuje. Jesteśmy szkołą na obrzeżach i nie wszystkie inicjatywy do nas docierają. Dlatego cieszymy się, gdy podczas Rowerowego Maja tyle się dzieje. Organizujemy dodatkowe konkursy i akcje np. lemoniadę dla wszystkich rowerzystów, czy rowerową wykreślankę, gdzie w ciągu liter dzieci szukają haseł związanych z Rowerowym Majem – dodaje koordynatorka.

PMG

Najlepsza w kategorii szkół średnich
W kategorii szkół średnich wygrała SP 77 w dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia z frekwencją na poziomie 76,4 proc.
- Braliśmy udział we wszystkich edycjach, a ja jestem koordynatorką szkolną już po raz trzeci. Zauważyłam, że dzieci bardzo mobilizuje sukces innych klas, które za swoją rowerową aktywność zostały nagrodzone różnymi atrakcjami np. wycieczką do parku linowego. Dzieci dzielą się wrażeniami z takich miejsc z innymi klasami, a te postanawiają, że w kolejnej edycji, to one powalczą o nagrodę - opowiada Patrycja Kliszewska koordynatorka kampanii w SP 77, nauczycielka języka angielskiego.

Zwycięzca w kategorii szkół dużych
Zwycięską placówką w kategorii szkół dużych została SP 92 w dzielnicy Zaspa Młyniec, gdzie rowerowa frekwencja w maju wyniosła 92,9 proc.
- Jesteśmy przeszczęśliwi, że dzięki stronie internetowej wyniki są na bieżąco widoczne, a ja mogę adekwatnie motywować uczestników. Mamy świetną frekwencję także dzięki pogodzie. Poza tym, do naszej osiedlowej szkoły wszyscy uczniowie mają blisko. Dzieci na rowerach jeżdżą zawsze, a w trakcie Rowerowego Maja motywacja jest maksymalna. Jedna z mam pomagała nawet docierać na hulajnodze synowi ze skręconą ręką. Inny uczeń, finalista matematycznych olimpiad, wyliczał w poszczególne dni prawdopodobieństwo wygrania naszej szkoły – relacjonuje Justyna Frańczak, koordynatorka Rowerowego Maja w SP 92 i nauczycielka wychowania fizycznego.

Najlepsze Przedszkole
Z kolei najbardziej rowerowo zakręcone przedszkolaki uczęszczają do Publicznego Przedszkola Trzynastka (również w dzielnicy Zaspa Młyniec), które frekwencją na poziomie 90,7 proc. imponować mogą także starszym kolegom w szkołach.

Warto dodać, że w trakcie realizacji kampanii jej efektom przyglądali się goście z Włoch i Holandii, członkowie międzynarodowego konsorcjum realizującego projekt School Chance. Projekt wspiera politykę „czystego transportu” i aktywną mobilność w drodze do i ze szkoły.

Wszyscy uczestnicy Rowerowego Maja oraz miłośnicy komunikacji rowerowej oraz innych aktywnych sposobów przemieszczania spotkają się na Rodzinnym Pikniku Rowerowym w Parku Ronalda Reagana 9 czerwca (sobota) w godzinach od 09:00 do 15:00. Poza podsumowaniem tegorocznej kampanii i wręczeniem nagród dla najbardziej rowerowych szkół i przeszkoli oraz koordynatorów Rowerowego Maja, organizatorzy zapewnią nieodpłatne atrakcje np. rodzinną grę terenową, koncert zespołu Muzyczna Kraina, strefy sportowych atrakcji czy pieczenie kiełbasek.

Więcej informacji o kampanii Rowerowy Maj na stronie www.rowerowymaj.eu.

WYNIKI ROWEROWEGO MAJA 2018 W GDAŃSKU

PLACÓWKA FREKWENCJA
SZKOŁY DUŻE
1 SP 92 92,9
2 SP 80 91,8
3 SP 12 81,6
SZKOŁY ŚREDNIE
1 SP 77 76,4
2 SP 45 75,5
3 SP 24 73,3
SZKOŁY MAŁE
1 SP 62 82,3
2 SP 84 80,5
3 SP 29 Leonardo 79,4
PRZEDSZKOLA
1 PP Trzynastka 90,7
2 Przedszkole 62 88,4
3 NP Cogito

86,2