ROWEROWY GDAŃSK
piątek, 19 kwietnia 2024

Miasto Gdańsk stara się o organizację międzynarodowej konferencji VELO-CITY

Coroczne flagowe wydarzenie Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF), organizowane jest wspólnie z wybranymi miastami -gospodarzami, co roku w innym mieście.

Velo City to coroczne flagowe wydarzenie Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF). Organizowane jest wspólnie z wybranymi miastami - gospodarzami, co roku w innym mieście. Odbywa się od 1980 roku, w miastach, które mogą pochwalić się ponadprzeciętnymi rozwiązaniami wspierającymi ruch rowerowy. Konferencja porusza różne aspekty tematyki rowerowej, zarówno w sferze transportu, jak i turystyki.

Velo City to coroczne flagowe wydarzenie Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF)
Velo City to coroczne flagowe wydarzenie Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF)
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Międzynarodowa konferencja to miejsce spotkań ekspertów rowerowych z całego świata, w tym przedstawicieli władz, polityków, naukowców, konsultantów i przedsiębiorców z ponad 60 krajów. Wydarzenie to, jest nie tylko globalną platformą wymiany wiedzy i transferu polityki, ale także doskonałą okazją do wypromowania miasta.

- Dzięki decyzji radnych Gdańsk stanie się oficjalnie kandydatem do organizatora konferencji rowerowej Velo City 2025, ale też być może 2026. Ta konferencja to największa platforma wymiany doświadczeń w zakresie komunikacji rowerowej na świecie. Zazwyczaj bierze w niej udział około 60 krajów, które wymieniają się doświadczeniami. Podczas tej konferencji pokazywane są także najnowsze trendy w rozwoju tej gałęzi transportu - powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Doświadczenia organizowania kongresów Velo City w kilkudziesięciu metropoliach Europy i świata dowodzą, że przyczyniły się one do wzrostu udziału roweru jako środka codziennego transportu w tych miejscach. Bycie gospodarzem tej prestiżowej imprezy to także wyraz uznania dotychczasowych wysiłków miasta na rzecz rozwoju mobilności aktywnej. Gdańsk ma szansę zostać pierwszym polskim gospodarzem imprezy.

Starania Gdańska o prawo organizacji prestiżowej międzynarodowej konferencji, w której uczestniczyć będzie ponad 1200 osób z całego świata, oznaczają nie tylko przygotowanie jej logistyki, ale przede wszystkim zmianę podejścia do polityki przestrzennej i transportowej oraz wzmocnienia wizerunku miasta i Pomorza, jako regionu przyjaznego turystom i inwestorom.

Jako gospodarz tej prestiżowej konferencji, Miasto Gdańsk zyska globalną rozpoznawalność lidera zrównoważonego rozwoju z korzyścią dla całej branży turystyki i hotelarstwa regionu. Organizacja imprezy, to również rozwój infrastruktury rowerowej i znaczne korzyści gospodarcze, wynikające z przyjazdu przedstawicieli władz i międzynarodowego środowiska promotorów komunikacji rowerowej.