Rekordowe dane z gdańskich liczników rowerowych
W roku 2024 natężenie ruchu rowerowego w Gdańsku było najwyższe w historii pomiarów. Zauważalny jest stabilny trend wzrostowy. Roczna dynamika wielkości ruchu w 2024 r. wyniosła 112%, co oznacza, że w roku 2024 liczniki zarejestrowały 1220 tys. przejazdów więcej niż w roku poprzednim. Tradycyjnie największy ruch został odnotowany na trasach wzdłuż al. Zwycięstwa oraz w Pasie Nadmorskim, przy czym po raz pierwszy w historii mieliśmy w Gdańsku trzy trasy, na których odnotowano ponad milion przejazdów w roku:
- al. Zwycięstwa – 1248 tys.
- Pas Nadmorski – 1181 tys.
- ul. 3 Maja – 1034 tys.
Ponad 20% wzrostu rok do roku osiągnęły punkty pomiarowe przy al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu, przy ul. Jaśkowa Dolina i na węźle Kliniczna. Bardzo wyraźne wzrosty ruchu rowerowego mają też miejsce w sezonie jesienno-zimowym, od kiedy w 2018 roku kampania Rowerem do pracy i szkoły – Kręć kilometry dla Gdańska została przeniesiona z wiosny na jesień. Na referencyjnym liczniku przy al. Zwycięstwa ruch rowerowy w sezonie jesienno-zimowym 2023/2024 był o 95% wyższy, niż przed 2018 rokiem (zał. wykres).

Początek 2025 roku też jest bardzo obiecujący. W czterech pierwszych miesiącach ruch rowerowy był o 15% wyższy, niż przed rokiem w tym samym okresie. W związku z rozwijającą się infrastrukturą rowerową w Gdańsku oraz większą świadomością ekologiczną mieszkańców przewidujemy, że rosnący trend się utrzyma, a w 2025 roku odnotowane zostaną kolejne rekordy podróży rowerowych.
Dane dotyczące pomiarów ruchu rowerowego można znaleźć na naszej stronie w zakładce pomiary ruchu. Prezentujemy tam najistotniejsze wyniki pomiarowe - liczbę zliczonych rowerów dla dnia wczorajszego oraz sumaryczną wielkość ruchu od początku roku kalendarzowego. Dane można pobrać także w układzie miesięcznym, co pozwala lepiej zaobserwować zmieniające się trendy.
Wielkość ruchu rowerowego w Gdańsku mierzona jest automatycznie, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu w 30 lokalizacjach. Dwie lokalizacje – przy ul. 3 Maja oraz przy alei Grunwaldzkiej we Wrzeszczu posiadają wyświetlacze z prezentacją liczby rowerów w dniu bieżącym i od początku roku. Zliczenie rowerów odbywa się poprzez przejazd nad pętlą indukcyjną, zainstalowaną w nawierzchni drogi rowerowej. Impulsy przesyłane są do sterownika pętli, a następnie przez sieć GSM do serwerów internetowych.
Dane zbierane przez liczniki stanowią istotne źródło informacji przy wytyczaniu kierunków, ocenie jakości i realizacji polityki rowerowej miasta. Analiza tych danych jest użytecznym narzędziem przy kształtowaniu systemu transportu w mieście, czyli tworzeniu bardziej przyjaznego, zdrowego i zrównoważonego modelu rozwojowego miasta oraz wdrażaniu poprawiającej zdrowie mieszkańców oraz chroniącej środowisko i klimat mobilności aktywnej.
Stały wzrost natężenia ruchu rowerowego to dla nas sygnał skuteczności kampanii i projektów zmierzających do poprawy jakości miejskiej przestrzeni, ale przede wszystkim wzrostu świadomości mieszkańców dotyczących stylu życia oraz jego wpływu na rozwiązywanie współczesnych problemów urbanistycznych związanych głównie z niewydolnością i szkodliwością zdrowotną starych modeli transportowych.
Miasto Gdańsk idzie / jedzie / przemieszcza się w dobrym kierunku!